test
16.8 C
Lubartów
poniedziałek, 17 czerwca, 2024

LEWART to TRADYCJA ! ! !

MKS Lewart AGS Lubartów posiada wielkie tradycje w tenisie stołowym, które sięgają roku 1960, kiedy w Lubartowie pracę rozpoczął Lech Wójcik, założyciel sekcji tenisa stołowego i trener, który na przestrzeni wielu dziesięcioleci  wychował wielu medalistów mistrzostw Polski (więcej w artykule: „Celuloidowe hobby Wójcików”) Warto przypomnieć, że do lat 90-tych XX wieku najwyższą klasą rozgrywkową w wielu dyscyplinach sportowych była I liga. Później, głównie ze względów marketingowych najwyższą klasę rozgrywkową zamieniono na: ekstraklasę, ekstraligę, superligę itp. Tak więc II liga była odpowiednikiem dzisiejszej I ligi.

Pierwszy awans do przedsionka I ligi to rok 1976. Podobnie jak obecnie do drugiego poziomu rozgrywek awansował zespół żeński i męski: Skład zespołu dziewcząt: Teresa Listosz, Zofia Więsyk i Małgorzata Wójcik. Skład zespołu mężczyzn: Lech Wójcik, Stanisław Wójcik, Marek Rydzewski i Tadeusz Sternik.(tabele, wyniki w skanach artykułów)

Kolejny raz w lidze państwowej MKS Lewart Lubartów występował w sezonach 1981/82, 1982/83, 1983/84, 1984/85, 1985/86 i 1986/87 W zespole występowali: Stanisław Wójcik, Jarosław Waśkowski, Adam Płodzień, Piotr Wójcik, Jacek Baran, Artur Zagajewski, Andrzej Pawłowski. Ciekawostka: W rozgrywkach II ligi był obowiązek występowania w zespole przynajmniej jednego juniora. Biorąc pod uwagę fakt, że tamtych latach w dużo późniejszym wieku dochodziło się do wysokiego poziomu gry niż w czasach obecnych, była to znakomita okazja do ogrywania się młodych zawodników z najlepszymi). Zespół Lewartu rywalizował w tamtym okresie m.in. z Motorem Lublin, Pogonią Siedlce, Bronią Radom, Karpatami Krosno, Stalą Rzeszów, Wandą Kraków…

Sezon 1992/93, 1993/94 i 1994/95 to znakomite występy w I lidze fantastycznych zawodniczek. Zespół tworzyły: Agnieszka Iwanek, Dorota Kowalczyk, Edyta Wójcik, Małgorzata Massalska, Swietłana Reznik, Małgorzata Wójcik, Katarzyna Szczęch, Ewelina Bieniek. (więcej o uzyskaniu awansu, tabele, wyniki w załączonych skanach artykułów)

Następny sezon to…2020/21 

Skład zespołu dziewcząt: Anna Lipska, Agata Lipska, Julia Wójcik, Karolina Wójtowicz, Katarzyna Jusiak.

Skład zespołu mężczyzn: Jakub Sagan, Norbert Jóźwiak, Łukasz Drzewiecki, Bartosz Kowalczyk, Mateusz Jurewicz.

Można zadać sobie pytanie, dlaczego mając w historii klubu tyle znakomitych zawodniczek i zawodników niewiele sezonów graliśmy w ligach państwowych. Odpowiedź jest prosta. Po prostu najbardziej utalentowana młodzież przechodziła do silniejszych klubów, centralnych ośrodków szkoleniowych. Należy mieć nadzieję, że los taki nie spotka naszych dziewcząt, które czynią systematyczne postępy. Mamy nadzieję, że będzie to również dotyczyć drużyny męskiej, wzmocnionej w niedługim czasie swoimi wychowankami (do roboty Rafały, Wiktory i inne Bartki J ) Aby tak się stało trzeba za wszelką cenę stworzyć odpowiednią bazę szkoleniową, organizacyjną i zaplecze finansowe. Biorąc pod uwagę zaangażowanie wielu osób oraz władz miasta w dobro sekcji należy mieć nadzieję, że I liga w Lubartowie zagości na wiele lat.

                                                                                                                                                                                                                                                              Opracował: Andrzej Pawłowski

P.S. Zdaję sobie sprawę, że w artykule mogły pojawić się niezamierzone błędy. Jeżeli ktoś takowe dostrzegł, lub ma ciekawe informację dotyczące historii tenisa stołowego w Lewarcie i chciałby się z nimi podzielić proszę o kontakt. Tel. 669503720. Na pewno skorygujemy i poprawimy. Przy okazji pozdrawiam wszystkie koleżanki i kolegów, którzy w mniejszym lub większym stopniu wpisali się w historię sekcji tenisa stołowego w Lewarcie.

 

Podobne artykuły

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com